Powrót do listy

Świat według: Jarka Nowaka

Świat według Jarka Nowaka | autor: archiwum prywatne Jarka Nowaka
Jarek Nowak. Antropolog i zawodowy przewodnik. Ojciec rodziny zakochany w swojej żonie i córce, z którymi dzieli pasję podróżowania.
Swoje nastoletnie wyprawy zaczynał od Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Ślub wziął w Indiach. Podróże nauczyły go doceniać nawet najprostsze rzeczy i utwierdziły w przekonaniu, że otwartość na obce kultury i poznawanie ich od podszewki  ułatwia porozumienie z obcymi i rozbraja lęk przed innością.
Chętnie obserwuje i uczestniczy w rytuałach obcych kultur jak ukrzyżowanie na Filipinach czy koreański rytuał oczyszczenia poprzez zamknięcie w trumnie. Jest znanym smakoszem lokalnych przysmaków.
Próbował tajskiego karalucha, 17 -dniowego embrionu kurczaka w Wietnamie, czy pangolina w Kamerunie. Podczas swoich dalekich podróży przeżył przygody mrożące krew w żyłach  jak choćby: aresztowanie, podróż na pace wojskowej ciężarówki ze związanymi rękami i z lufą karabinu w ustach, oraz  przesłuchanie w indyjskiej bazie wojskowej.  

Mimo tego, nie zamieniłby swojego życia na inne.  Ze swojej pasji uczynił pracę, a swoje motto wyraża słowami: „Wystarczy zrozumieć innych i uśmiechnąć się, a świat się otwiera”. ​
 
Jarek został naszym Prowadzącym!
Jarka Nowaka możecie oglądać także w programie: "Chiny według Jarka Nowaka" i w serii: "Szokujące potrawy"
 
Szokujące potrawy | autor: Jacek Klisowski