Dubaj – miasto kontrastów

Burdż Chalifa, Dubaj
Burdż Chalifa, Dubaj
Spacerując ulicami miasta, zadzierając głowę w poszukiwaniu czubków szklanych wieżowców, kiedy mijają nas co chwilę luksusowe samochody, w tym policyjne radiowozy, ciężko uwierzyć, że jeszcze niedawno głównymi środkami transportu były tutaj wielbłądy i osły. Wizjoner miasta - emir Dubaju, Mohammed bin Raszid Al Maktum, który jest jednocześnie premierem i wiceprezydentem ZEA, konsekwentnie cały czas pracuje nad rozwojem miasta.

Miasto rozwija się prężnie, ale nie zapominajmy, że jeszcze w latach 60tych ubiegłego wieku była tu pustynia. To sprawia, że właśnie tutaj, jak nigdzie indziej, na każdym kroku możemy zaobserwować liczne kontrasty. Zebraliśmy dla Was te naszym zdaniem najciekawsze.

1. Od poławiacza pereł na dnie oceanu, po mieszkańca miasta z najwyższym budynkiem na świecie.

Dziadkowie obecnych mieszkańców, jeszcze pamiętają czasy kiedy Dubaj słynął nie z najwyższych budynków na świecie i siedmiopasmowych autostrad, ale z miejsca które przyciągało kupców brakiem cła. Obecnie jedno z budzących najwięcej emocji miast, gdzie wszystko musi być NAJ jeszcze niedawno (bo do lat 60tych XXw.) słynęło z … połowu pereł i portu handlowego.

2. Z hotelu który ma siedem gwiazdek, drewnianą abrą do Deiry. Z jednej strony Dubaj ocieka luksusem, znajdziemy tam najwyższy budynek świata Burj Khalifa o wysokości 828 m, czy hotel Burj Al Arab, jedyny na świecie który przyjęło się określać mianem 7-gwiazdkowego z uwagi na dodatkowe warunki które nie zawierają się w oficjalnej 5-gwiazdkowej skali.Z drugiej jedynie przepływając przez zatokę możemy przenieść się do jednej z najstarszych dzielnic i poczuć starego ducha miasta.Kontrastem dla luksusowej części miasta jest Deira – stara dzielnica usytuowana na wschodnim brzegu zatoki. Aby się tam dostać, musimy przeprawić się abrą – starą drewnianą łodzią, która wprowadza nas w atmosferę sprzed lat.

3. Po jednej stronie riksza, po drugiej stronie Ferrari

Spacerując wąskimi uliczkami Deiry, zamiast szklanych drapaczy chmur, zobaczymy tradycyjne arabskie domy w piaskowym kolorze, a zamiast luksusowych samochodów, riksze. Na próżno szukać tu centrum handlowego, za to na każdym kroku znajdziemy arabskie targi, tak zwane suki. Jednym z najbardziej znanych targów w kraju, jest Targ Złota.

4. Bez podatków i składek, ale też bez emerytury i darmowej edukacji.

Dubaj często uważany jest za pracowniczy raj, ponieważ cała zarobiona pensja trafia na konto pracownika. Nie ma tutaj składek, ani podatków. Z drugiej strony taki układ skutkuje brakiem systemu emerytalnego, zatem każdy samodzielnie musi zabezpieczyć swoją przyszłość. Szkoły w ZEA są odpłatne, i drogie, a zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Kobiety pracują zazwyczaj jako pomoc domowa, a mężczyźni przeważnie znajdują zatrudnienie w gastronomii i w sektorze budowlanym.

5. Muzułmański kraj w którym bez problemu zamówisz piwo w barze.

W Dubaju można zaobserwować zderzenie wschodnich obyczajów z zachodnimi wzorcami. Dzięki swojej wielokulturowości, w Dubaju jest dość liberalne podejście do obyczajowości, na przykład w kwestii ubioru, czy spożywania alkoholu.

6. Muezin w głośniku, a naprzeciwko… kościół?

Spacerując ulicami Dubaju, możemy usłyszeć zarówno muzeina który nawołuje wiernych do modlitwy, jak i spotkać świątynie chrześcijańską (katolicką i protestancką), czy hinduistyczną.

7. Bikini na plaży jest ok, ale nie próbuj wejść do metra w topie!

Przyjezdne kobiety w Dubaju nie muszą zakrywać włosów, a na plaży spokojnie mogą opalać się w bikini i nie uchodzi to za niestosowność. Z drugiej strony przed wejściem do metra i autobusu oraz centrum handlowego należy zakryć ramiona i nogi, o czym informują tabliczki.

8. Alkohol tylko dla wybranych.

W Dubaju alkohol znajdziemy w barach, restauracjach i dyskotekach przy hotelach, ale nie na półkach w zwykłym markecie. Osoby mieszkających na stałe w ZEA mogą wyrobić licencje pozwalające na zakup alkoholu w specjalnych sklepach. Zgodnie z prawem zabronione jest spożywanie alkoholu i przebywanie w stanie nietrzeźwym poza domem, pubem czy hotelem. Surowe kary jak więzienie a nawet kara śmierci grożą za posiadanie i bycie pod wpływem narkotyków, które są tu całkowicie zakazane.

Planując podróż w region Zatoki Perskiej warto pamiętać, że choć konsumpcyjny pęd wymusił w Dubaju zgodę na odejście od niektórych tradycji, wciąż jest to miejsce gdzie obyczaje będą różnić się znacząco od europejskich.

Na podróż po Dubaju zabrała Was Hanna Zborowska-Neves w programie: Egzotyczne wakacje na każdą kieszeń: Dubaj

Zobacz też: 10 powodów dla których warto zwiedzić Dubaj

Dubaj
Dubaj
Egzotyczne wakacje na każdą kieszeń
Egzotyczne wakacje na każdą kieszeń
podziel się: