Powrót do listy

Poznaj ciekawostki o Zanzibarze!

Nungwi, Zanzibar, Tanzania | źródło: Photo by Majkl Velner on Unsplash
Przedstawiamy Wam kilka ciekawostek dotyczących Zanzibaru!
1. W tłumaczeniu z arabskiego Zanzibar oznacza „wybrzeże czarnych ludzi”. W przeszłości wyspa była bardzo istotnym miejscem na szlakach handlowych.
2. W kulturze Swahili czas zaczyna liczyć się o wschodzie słońca, a nie o północy.
3. Zanzibar to "wyspa przypraw" - cały Archipelag Zanzibar charakteryzuje się obfitością przypraw. Na Zanzibarze uprawia się m.in. pieprz, gałkę muszkatołową i goździki. W gronie eksportowanych przypraw jest też wanilia, cynamon i imbir.
4. Zanzibar jest domem dla endemicznych małpek, gerez rudych (red columbus).
5. Jedną z wysp należących do archipelagu jest Prison Island, gdzie żyją żółwie olbrzymie. Zostały podarowane Zanzibarowi na początku XX wieku przez brytyjski rząd Seszeli.
6. Zanzibar był pierwszym miejscem Afryki Subsaharyjskiej, w którym pojawiła się kolorowa telewizja.
7. Freddie Mercury, lider i wokalista zespołu Queen - pochodzi z Zanzibaru! Jego prawdziwie imię to Faorkh Bulasara, urodził się w Stone Town.
8. Na Zanzibarze możemy też podziwiać zmysłowy taniec z chustami zwany dumbak. Dziewczynki uczą się go tu od najmłodszych lat. Wielu turystów uważa go za najbardziej erotyczny i zmysłowy taniec na świecie.
Więcej o Zanzibarze dowiecie się z programu: Jestem z Polski: Zanzibar
Polka mieszkająca na co dzień na Zanzibarze | autor: Monika Rybczyńska - Burawska źródło: Jestem z Polski s.3 odc. 6 Zanzibar